Jak wybrać biuro podróży?

Przed wyjazdem warto poświęcić trochę czasu na wybór godnego zaufania biura podróży. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Wystarczy zajrzeć na kilka stron internetowych, dokładnie wypytać o szczegóły oferty oraz uważnie przeczytać umowę.

 

biuro podróży

 

Jak wybrać biuro podróży?

Wycieczkę można wykupić bezpośrednio w biurze podróży lub u agenta turystycznego. Pamiętaj, że nawet jeśli podpisujesz umowę z agentem, wszelką odpowiedzialność ponosi reprezentowane przez niego biuro podróży (reklamacje, zmiana warunków itp.). Bardzo często w centrach handlowych znajdują się takie punkty pracujące pod szyldem znanych biur. Podczas wykupowania wycieczek wszyscy traktują Cię z przesadzoną uwagą, a gdy po wyjeździe przychodzisz z reklamacją zostajesz odesłany do strony internetowej lub infolinii.

Przed podpisaniem umowy sprawdź biuro podróży. O jego legalności zaświadcza wpis do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych, a o rzetelności – przynależność do Polskiej Izby Turystyki. Warto również sprawdzić na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, czy polecany przez biuro region turystyczny jest bezpieczny. Na stronie MSZ pojawiają się bieżące informację o regionach świata, do których wyjazdy turystyczne są odradzane. Co ciekawe, w niektórych umowach na życie z ubezpieczycielami widnieją zapisy, które wyłączają odpowiedzialność od śmierci w takim regionie. Czyli pomimo ubezpieczenia na życie opiewającym na wysoką sumkę Twoja rodzina może nic nie dostać, ponieważ zdecydowałeś się na wakacje w regionie polecanym przez biuro i odradzanym przez MSZ, gdzie w wyniku jakiś zamieszek zostałeś zabity.

Najlepiej zapytać również znajomych z jakich biur korzystali, czy byli zadowoleni i czy z czystym sumieniem mogą je polecić.

 

Oferta turystyczna

Dokładnie zapoznaj się ze szczegółami oferty. Szczególną uwagę zwróć na:

  • Cenę. A dokładniej – co się w niej zawiera. Czy opłacone są: transport (w tym lotnisko-hotel, hotel-lotnisko), opłaty lotniskowe, bagaż, nocleg, wyżywienie, atrakcje na miejscu (np. basen, zjeżdżalnie przy basenie), ubezpieczenie, sprzęt turystyczny (np. narty)
  • Miejsce noclegu. Zapytaj o wyposażenie hotelu, wielkość basenu, widok z okna, klimatyzację (opłaty za nią), dodatkowe opłaty oraz odległość od plaży/stoku/centrum miasta/szlaków turystycznych/atrakcji/lotniska.
  • Wyżywienie. Zastanów się ile posiłków zjesz w hotelu. Jeśli wybierasz się na ferie i całymi dniami będziesz przesiadywać na stoku to zapewne nie chciałbyś być uzależniony od godzin posiłków i wracać na każdy z nich do hotelu. Wtedy korzystniej będzie zjeść coś w pobliskiej restauracji i posmakować lokalnej kuchni.

Nie zapomnij również o dokładnym przeczytaniu umowy “od deski do deski”. Nawet jeśli w kolejce stoi już sporo osób, a agent spogląda na ciebie z wyrzutem. Obowiązkowe elementy umowy to dane biura podróży wraz z nr identyfikacyjnym w CEOTiPT, dane osoby reprezentującej biuro, miejsce pobytu lub trasę wycieczki, program imprezy, termin rozpoczęcia i zakończenia imprezy, informacje o transporcie, zakwaterowaniu, ubezpieczeniu, wyżywieniu oraz łącznej cenie brutto.

Jeśli wybierasz się na wycieczkę objazdową autokarem możesz poprosić (min. tydzień wcześniej) właściwy dla danego regionu Inspektorat Transportu Drogowego o sprawdzenie stanu technicznego pojazdu.