Ogrodowa metamorfoza – pokrowiec na huśtawkę

Między codziennymi obowiązkami w domu, a szyciem ubrań z myślą o upragnionym urlopie pojawiają się rzeczy niecierpiące zwłoki. Tak było w przypadku pokrowca na huśtawkę.

Przy zakupie huśtawki oprócz wygodnych poduszek dostaliśmy daszek z cienkiej tkaniny bawełnianej, który chroni od słońca. Z czasem materiał wypłowiał i zaczął się targać, a śruby huśtawki przez wystawienie ich na działanie czynników atmosferycznych wymagały wymiany na nowe. Za namową męża kupiłam wodoodporną tkaninę Oxford w trzech kolorach (115,50zł), 4m zamka błyskawicznego (16,60), 2m taśmy rzep (4,50zł), kilka metrów lamówki, resztka tasiemki i 16 napek. Całkowity koszt uszycia pokrowca to ok. 140zł.

A oto opis w jaki sposób możecie wykonać samodzielnie pokrowiec na huśtawkę.

1. Ściągnij wymiary daszka lub skopiuj oryginalny oraz wymierz boki Twojej huśtawki.
Ja potrzebowałam:
160cm x 2,5mb tkaniny na dach i dodatki (materiał do przyszycia rzepu oraz rogi)
160cm x 5mb tkaniny na przednią i tylną ściankę
160cm x 3mb tkaniny na boczne ścianki

 

2. Nowy daszek obszyj lamówką, dopasuj rogi oraz taśmę rzep w taki sposób, aby materiał był mocno naciągnięty i woda nie miała możliwości zatrzymywania się na daszku.
Ja musiałam poprawiać mój daszek (zdjęcie poniżej), bo po pierwszej ulewie woda zebrała się w luźnym daszku i zaczęła przeciekać przez materiał. Radzę ten etap wykonać bardzo starannie, by później nie nanosić poprawek, gdy do daszku doszyjemy ścianki.3. Obrzucamy brzegi wszystkich ścianek.
Ja użyłam stopki do podwijania, a dolny brzeg obszyłam lamówką.

4. Przy górnym brzegu naszywamy taśmę oraz nabijamy napki. Będzie to umożliwiało zwijanie boków i szybkie rozwijanie ich.5. Ścianki doszywamy do daszku, a następnie łączymy je taśmą suwakową. Taśma suwakowa ma rozsuwać się w górę i zasuwać zjeżdżając w dół.

 

 

Mimo krótkiego opisu wykonania pokrowca na huśtawkę jest to zadanie bardzo pracochłonne i wymagające dużej staranności.
Jestem bardzo zadowolona z efektu, pokrowiec uszyłam w ulubionych kolorach, za niską cenę, a mąż jest szczęśliwy, że nie musi już ściągać poduszek przed deszczem. Wystarczy pociągnąć za tasiemki z napkami i zasunąć zamek błyskawiczny, by ścianki chroniły huśtawkę przed deszczem i śniegiem.

 

 

Pozdrawiam
Unicat 🙂