Kręgosłup dziecka. Jak kangurowac dziecko?

Na świecie i w Polsce również funkcjonują specjalne szkoły, które uczą przyszłe mamy prawidłowego noszenia malucha. W chuście, czy nosidełkach, bo wcale nie jest to takie proste. A kangurowanie jest ważne dla naszego dziecka ze względu na poczucie bliskości i bezpieczeństwa oraz prawidłowy rozwój kręgosłupa.

Kręgosłup nowonarodzonego dziecka różni się znacznie od kręgosłupa osoby dorosłej. Składa się z elementów chrzęstnych, zaś krążki międzykręgowe – dyski – które pełnią funkcje amortyzacyjną oraz zapewniają dodatkowo możliwość ruchów. Stawy kręgosłupa są bardziej uwodnione przez co gorzej spełniają swoją funkcję. Kręgosłup noworodka jest też inaczej wygięty, nie ma krzywizny charakterystycznych dla kręgosłupa osoby dorosłej nadając mu kształt litery S. Krzywizny te chronią kręgosłup, który podczas pionizacji poddawany jest dużym przeciążeniom. Tymczasem kręgosłup dziecka w łonie matki przyjmuje kształt litery C. W miarę rozwoju ruchowego dziecka wykształcają się krzywizny nadające kręgosłupowi kształt litery S. Proces ten trwa około roku i kończy się wówczas, gdy dziecko zaczyna samodzielnie chodzić. Dopóki w kręgosłupie dziecka nie wypracują się odpowiednie kręgi nie będzie on gotowy na przyjęcie obciążenia będącego skutkiem pionizacji. Z tego względu nie powinno się dziecka nosić w sposób uniemożliwiający pełne odciążenie struktur kostno-stawowych kręgosłupa.

 

Kręgosłup dziecka. Właściwa pozycja.

Prostowanie kręgosłupa trwa przez pierwszy rok życia dziecka, a 3 etapowa ewolucja jest rezultatem rozwoju motorycznego dziecka. Maluch do 18 miesiąca życia dokonuje procesu odbijania się od matki ziemi, co ma zakodowane w genach. Dlatego w pierwszych miesiącach życia dziecka należy nosić je w pionie, ale z zaokrąglonym kręgosłupem. Jeżeli nadamy kręgosłupowi kształt litery C, a więc wprowadzimy go w tak zwaną pozycję pośrednią delikatne struktury kostno-stawowe kręgosłupa zostaną odciążone. Jeżeli przy tym dobrze naciągniemy chustę kręgosłup będzie prawidłowo zabezpieczone na czas noszenia. W chuście tkanej wiązanej i kółkowej możemy nosić dziecko od pierwszych dni życia, aby było to bezpieczne i zdrowe trzeba ją prawidłowo wiązać.

Pamiętaj, aby dziecko miało zachowaną poprawną postawę żabki – kolanka na wysokości pępka i odwieziona na boki nóżki. W takiej pozycji kąt zgięcia nóżek wynosi około 110 stopni odwiedzenie na boki około 50 stopni, a głowa kości udowej znajduje się idealnie w panewce stawu biodrowego, wytwarzając ciśnienie hydrostatyczne niezbędne do dojrzewania stawu.  Dla mniejszych dzieci polecane są chusty tkane splotem skośno-krzyżowym. Dobra jakość chusty ułatwia poprawne wiązanie oraz zapewnienie właściwą amortyzację niedojrzałemu kręgosłupowi dziecka i komfort noszenia dorosłego.

 

Czas w chuście.

Nie ma konkretnych badań, które określałyby bezpieczny czas przebywania niemowlaka w chuście. Czy to noszenie dziecka w chuście czy w nosidle, jak zawsze należy kierować się zdrowym rozsądkiem i wyczuciem. Czas noszenia malucha zmienia się nie tylko z wiekiem, ale będzie też zależy od danego dnia. Tego czy dziecko jest chore, ząbkuje, jest po szczepieniu itp. Wtedy potrzeba bliskości rośnie. Zdrowe dziecko z czasem będzie samo domagało się możliwości swobodnego poruszania.

 

Metody noszenia

Są różne metody noszenia dziecka w chuście. Najlepiej sprawdzają się te symetrycznie wiązane, bo obciążenie rozłożone jest na oba ramiona. Dzięki czemu mniej obciążone są plecy noszącego. Gdy dziecko jest noszone na jednym ramieniu nie zapomnijmy, aby je zmieniać, bowiem noszenie dziecka wciąż na tym samym ramieniu powoduje, że odchyla ono główkę tylko w jedną stronę. Skutkuje to asymetrycznym napinanie mięśni karku u dziecka i w efekcie niekorzystnie wpływa na kręgosłup w odcinku szyjnym. Niewspominając o fatalnych skutkach na kręgosłup noszącego.