#10 wycieczek wspierających rozwój dzieci – Śląsk cz.1

Jednym z kilkunastu sposobów na wspieranie rozwoju dzieci jest zabieranie je w ciekawe miejsca. Pozwala to pielęgnować ich ciekawość świata i rozwijać pamięć. Takie wypady dostarczają im wielu bodźców, mogą zobaczyć świat w wielu aspektach oraz każde nowe otoczenie sprawia, że dzieci mogą na nowo sprawdzać, badać, pytać, dociekać, podejmować różnego rodzaju próby, dokonywać wyborów, popełniać przy tym błędy i wyciągać z tego wnioski. Jest to idealny sposób na budowanie odwagi oraz zdobywanie wiedzy i doświadczenia. Podczas wycieczek dzieci otrzymują więcej wolności i swobody, co wpływa na ich samodzielność i kreatywność.

 

Wycieczki, które spodobają się dzieciom i rodzicom

#1 Geosfera w Jaworznie. Miejsce, które wciąż się rozwija. W parku Geosfera możemy zapoznać się z informacjami dot. geologii i ekologii w sposób sensoryczny. Ciekawostką będą figury dinozaurów, których można dotknąć, obejrzeć z bliska, czy zrobić sobie z nimi zdjęcie. Wstęp 0zł.

 

#2 Mini Zoo w Sosnowcu. Wspaniały kontakt z naturą. W pięknym parku można spacerować godzinami, nad stawem odpocząć i popatrzeć na pływające kaczki, a w mini zoo dzieci mogą zobaczyć osły, jelenie, szopy, pawie i wiele innych. Wstęp 0zł.

 

#3 Ogród Botaniczny Egzotarium w Sosnowcu. Wspaniała ekspozycja roślin z różnych stref klimatycznych z całego świata, kilkanaście gatunków gadów i kilkadziesiąt gatunków egzotycznych ryb. Przy obiekcie znajduje się park, w którym można zobaczyć pomnik pisarza Leona Kruczkowskiego. Wstęp: normalny 3zł, ulgowy 2zł.

 

#4 Śląski ogród zoologiczny w Chorzowie. Wspaniała wyprawa podczas której można zobaczyć zwierzęta występujące w wielu regionach świata. Wstęp: normalny 20zł, ulgowy 10zł.

 

#5 Planetarium w Chorzowie.

Możliwość popatrzenia w przestrzeń kosmiczną dzięki seansom. Bardzo duży wybór tematyki seansu. Koszt: normalny 12zł, ulgowy 6zł. Wstęp na wystawę Struktura Wszechświata płatna dodatkowo 3zł. Dodatkowo istnieje możliwość wejścia do stacji klimatologicznej (4zł) i sejsmologicznej (3zł). Od jesieni do wczesnej wiosny można wejść do obserwatorium astronomicznego za 2zł.

 

#6 Rezerwat przyrody Dolina Żabnika w Jaworznie. Fantastyczne miejsce pośrodku lasu z lazurową i krystaliczną wodą. Mnóstwo walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Idealne miejsce na obcowanie z naturą. Wstęp 0zł.

 

#7 Bacówka w Jaworznie. Miejsce widokowe, z którego można podziwiać piękne krajobrazy z lotu ptaka. Ponad to, dookoła jesteś otoczony owcami i kozami z Bacówki. Dobre miejsce na odłączenie się od szumu miasta i wyciszenie. Bacówka organizuje również kursy rękodzieła np. z ceramiki. Wstęp 0zł.

 

#8 Kamieniołom Gródek w Jaworznie. Piękne lazurowe jezioro, a dokoła kilkunastometrowe klify. Kilka punktów widokowych między którymi można wędrować poprzez las. Wstęp 0zł.

 

#9 Zalew Sosina w Jaworznie. Miejsce do wypoczynku na piasku lub trawie ze strzeżonym kąpieliskiem. Wieczorami urzeka pięknym zachodem słońca. Można spotkać tu łabędzie i kaczki. W weekendy można poobserwować rozgrywki w sportach wodnych np. skoki na nartach wodnych. Wstęp 0zł. Istnieje możliwość wypożyczenia rowerków wodnych, koszt uzależniony od sezonu, obecnie 20zł/1h.

 

#10 Zamek w Będzinie. Zamek królewski z XIVw. oraz najbliższe okolice mogą poruszyć wyobraźnię. Wchodząc do zamku przenosimy się w czasie. W środku czekają wystawy Dawna broń i Z dziejów zamka i miasta. Bilet normalny 12zł, ulgowy 8zł. Zachęcam do wejścia na szczyt wieży, gdzie można podziwiać piękną panoramę. Wejście 5 zł.

 

Szczerze polecam wycieczki gdzie nie ponosimy żadnych kosztów. Bez żadnych wymówek możemy wtedy dać naszym dzieciom coś najcenniejszego – czas spędzany razem.